Rady a recenze

Dlouhé mezipřistání v Bukurešti – Co stihnete a kolik to stojí?


Měl jsem volný den a potřeboval jsem se dostat z Budapešti do Prahy. Díky kombinaci levných letenek a faktu, že jsem magor do cestování, jsem zvolil delší, ale o to zábavnější cestu se sedmihodinovým mezipřistáním v Bukurešti.

Jako cíl jsem měl okouknout budovu parlamentu, náměstí Unirii a historické centrum. No, vše jsem stihl a dokonce jsem se i zastavil u bukurešťského vítězného oblouku. Nejlepší je však pro mě u takto krátkých výletů vnímat pocity a dojmy, které na mě nově navštívené místo vrhne. I za krátkou chvilku si o daném místě dokážete udělat obrázek a víte na co se příště těšit a co můžete rovnou vypustit.

První čeho si v Bukurešti všimnete je klasický podpis komunismu a „budovatelské architektury“. Svými megalomanskými stavbami, obrovskými třídami a ještě většími náměstími se téměř totožní s Moskvou, alespoň tak vnímám první pohled na rumunskou metropoli já.

Pro milovníky Dacie je Bukurešť to pravé místo, jelikož místní taxi pochopitelně jezdí jen s „Dačkama“ a vidět můžete jak nejnovější modely, tak i ty nejstarší hujdy! Taxi je zde levné a tak můžete jezdit kde chcete a peněženka zůstane plná. Když už jsem u dopravy, tak zmíním, že autobus z letiště stojí jen 3,5 leu tzn. cca 20 korun.

Pokud se mám koukat celkově na ceny v Bukurešti, tak se trochu liší od toho co jsem si myslel. Nedávno jsem kdesi na webu četl článek o nejlevnějších destinacích na světě vhodných pro turismus a Bukurešť se v tomto žebříčku umístila ve stejné skupině jako Kyjev, s čím nakonec nemůžu souhlasit. Kyjev je dnes mnohem mnohem levnější. Čímž však nechci zpochybňovat, že Bukurešť levná není, ale není to stejné.

Ceny v Bukurešti:

Střední Frappé ze Starbucks 13 leu (77 korun)

Párek v rohlíku na hlavním náměstí 1 leu (6,5 korun) – asi sleva nebo co! :)

Hlavní jídlo v historickém centru od 100 do 300 korun

Doprava z letiště 3,5 leu (20 korun)

Na co si dát v Bukurešti pozor?

Kdo je na tom stejně jako já a cítí se nepříjemně na místech, kde by měli být lidi a nejsou tam, tak nejezděte do této metropole na 1. května, kdy Rumuni mají svátek práce stejně jako my. To pak ráno a dopoledne v celém městě chcípl pes. Naštěstí se to po 11 hodině prolomilo a město žilo svým životem. Kdo však rád fotí bez lidí, je to jedinečná šance!

Autobus na letiště jezdí opravdu malý a Rumuni si klidně dovolí, aby po poledni vyrazil jen co 30 minut a v kolonách nabírá desítky minut zpoždění. Pak si dokážete představit, jak jsem se všichni v autobuse mačkali… teda, pokud jste už někdy viděli sardinky v konzervě.

Bukurešťské letiště Henri Coandă se asi necítí být rumunské a tak jsou ceny občerstvení a pití extrémně přepálené. Najezte se tedy v centru. Doporučuji navštívit některou z místních pekáren, kde seženete ještě opravdové domácí pečivo.

Závěrem hodnotím krátkou návštěvu Bukurešti kladně, ovšem přiznávám, že jsem viděl už i zajímavější města východního bloku. Co ale vím, tak je, že se tam těším i příště, protože jsem rozhodně neprozkoumal všechno. Chybí mi například místní parky a nebo bukurešťské výstaviště, které má podle mě totožnou budou s brněnským pavilonem Z.

Komentáře

Rady a recenze
Co je potřeba vědět před životem v Barceloně? Ať už jde o práci, studium, či Erasmus+
Rady a recenze
Kam na vánoční trhy v Česku
Rady a recenze
Mombasa, Keňa – Je to vůbec Afrika?