Rady a recenze

Kam se vydat po škole? – Nejaktuálnější možnost je do pondělního večera Nový Zéland


Máte po škole a uvažujete co teď? Někdo má jasný cíl, jiný zase ne, tak hledá a zkouší. Je spousta rozhodnutí jakou cestou se po škole vydat, jak doma, tak v zahraničí. Důležité však je, nesedět doma! V tomto článku vám představím možnosti, které jsem už buďto vyzkoušel anebo bych rád v budoucnu absolvoval.

Musíte si uvědomit nejen kam se vydat, ale proč se tam vydat a jaký to pro vás bude mít přínos. Kdo nikdy nikde nebyl, nechť jede kamkoliv a zkusí cokoliv, protože každá cesta člověku neskutečně otevře obzory. Ovšem, kdo už nacestováno něco má, tak by se měl trochu rozmyslet, případně zkusit možností více.

Kam (NE) s mladým absolventem?

  • Zásada č. 1: Za žádnou cenu nesmíte jen sedět a čekat!
  • Zásada č. 2: Neskočit po první pracovní nabídce bez rozmyslu!

Kam tedy ano?

Erasmus

Erasmus+ absolventské stáže (pro vysokoškoláky) 

Ze začátku zůstaneme trochu při zemi, ovšem s kvalitní záštitou Evropské Unie. Ten kdo navíc nestihl během studia vycestovat na Erasmus, určitě tuto možnost uvítá. Jedná se o absolventské stáže, kterých se můžete účastnit do 12 měsíců od ukončení studia.

Nabídka je to určitě individuální, neboť ne každá škola bude tuto možnost nabízet. Nicméně pokud jí škola nabízí, tak vám pak stačí jen vybrat jakoukoli firmu, kde chcete stáž absolvovat. Vybírat můžete z 32 nabízených zemí. Pak jen odevzdat přihlášku, projít výběrovým řízením Erasmus a můžete vyrazit na 3 až 12 měsíců za pracovním dobrodružstvím do Evropy.

Měsíční příspěvky Erasmus na stáž činí 300, 400 nebo 500 euro, dle destinace.

www.naerasmusplus.cz

Já bych takhle v Barceloně, o které se můžete dočíst zde.

Work & Travel

Work and Travel USA

Pokud jste čerstvým absolventem, či jím právě budete, tak se vám otevírá poslední možnost k legálnímu zaměstnání v USA. Work and Travel víza jsou určená pouze pro studenty. Pokud tedy nejste studentem nebo čerstvým absolventem, v USA s vámi jako se zaměstnanci zkrátka nepočítají.

Pokud tedy chcete využít jedinečnou šanci výdělku v USA, doporučuji zvolit některou z agentur. Nejsem nikterak velký fanda jakýchkoliv agentur, neboť všechno si podle mě člověk dokáže zařídit sám, nicméně u Work and Travel jste časově omezeni, takže není čas, ztrácet jej při hledání práce.

Agentury, které se zdají býti schopné, jsou: www.czech-us.czwww.pracovnipobyty.cz.

Nový Zéland

Working Holiday Nový Zéland (NEJAKTUÁLNĚJŠÍ) 

6. 3. 2017 je datum, které vám může otevřít dveře k pracovní cestě na Nový Zéland. Konkrétně v 10:00 hod. novozélandského času (22:00 hod. SEČ) se otevírá kvóta 1200 pracovních víz do této destinace Pána Prstenů.

novyzeland.informationplanet.cz , www.immigration.govt.nz

Kanada

Working Holiday Kanada

Pokud vás láká práce v Kanadě, tak je šance, jak se tam dostat za prací. Můžete to zkusit i teď, nicméně si myslím, že šance na získání víza budete mít až příští rok. Vlak s vízy je už letos totiž plně rozjetý. 

Loni se Kanada rozhodla pro novinku a to konkrétně v systému rozdávání pracovních víz. V minulých letech se tato Working Holiday víza dala sehnat stejně jak je to v případě Nového Zélandu, momentálně je to jinak.

Na www.cic.gc.ca se zaregistrujte do takzvaného „poolu“ jako žadatel o víza. Od ledna kanadský úřad každé pondělí náhodně vybírá z „poolu“ 100 žadatelů, kterým zasílá pozvánky pro udělení víza. Ročně se tak do Kanady na Working Holiday podívá 1000 Čechů.

Austrálie

Studium a práce v Austrálii

Nejen surfařská velmoc Austrálie může být lákadlem pro život mnoha mladých lidí. Bohužel do Austrálie v této době neexistují, ani v blízké době nebudou existovat Working Holiday víza. Jediná cesta, jak se dostat k legálnímu zaměstnání v Austrálii je studium.

Dostat studentské vízum do Austrálie není jednoduchá záležitost, nicméně má výhodu, a to, že tato možnost není omezená roční kvótou. Můžete tedy o vízum žádat kdykoliv.

Studovat můžete nejen vysokou školu, na výběr je i široká škála různých kurzů. Například studium angličtiny nebo obdoba české vyšší odborné školy. Zkrátka, studium v Austrálii dokáže nabídnout každému něco zajímavého. Důležité je, že ke studentskému vízu získáváme zároveň pracovní povolení. Toto povolení si nese jedinou podmínku, kterou je zkrácený úvazek na 20 odpracovaných hodin týdně. Je tedy vhodné před takovou cestou do Austrálie vše dobře propočítat, aby člověk v nákladné Austrálii vydržel.

Austrálie přijde člověka hodně draho, ale zkušenosti ze studia a práce u protinožců je k nezaplacení. Nejlepším českým webem, který dokáže poradit při studijní cestě do Austrálie je www.australiaonline.cz.

Hong Kong

Studium kdekoliv jen si vzpomenete

Pokud vás nezaujala ani jedna z mainstreamových nabídek, vrhněte se proti proudu. Vyberte si na mapě kteroukoli rozvojovou zemi, otevřete web a začněte hledat. A co? Třeba stipendia pro zahraniční studenty. Ty země se přece od někoho musí učit a za to vám mile rádi zaplatí, když to budete právě vy, kdo se bude chtít naučit nové kultuře a zároveň něco naučit ostatní.

Určitě mrkněte na web vlastní školy do sekce mezinárodních vztahů. Tam najdete tipy na země poskytující stipendium pro zahraniční studenty.

Mě osobně by třeba lákala Čína. 

Každoročně čínská vláda nabízí českým studentům stipendia pro studium vysoké školy v Číně. Čínská strana stipendistům v rámci tzv. Full Scholarship poskytne zdarma výuku, základní učebnice, ubytování v univerzitním kampusu, měsíční kapesné, jednorázovou finanční podporu na počáteční výdaje po příjezdu, ambulantní lékařskou péči, zdravotní pojištění a jednu meziměstskou jízdenku na dopravu v Číně.

Další země, která nabízí Čechům stipendium je třeba Hong Kong

Čína a Hong Kong však nejsou jedinými zeměmi, kam se dá se stipendiem vycestovat. Stačí jen využít možností internetu a hledat. :)

V Číně je třeba i Michale Blažík, který tam sice nestuduje, ale rozhodl se v Asii rozjet vlastní podnikání. O tom, jak se mu to daří se můžete dočíst v sekci Florbalová Šanghaj

Dobrovolnictví ve světě

Je to asi nejodvážnější rozhodnutí. Určitě touto cestou finančně nezbohatnete a mnohdy tuto volbu budete muset ještě dotovat, nicméně zážitky a zkušenosti budou k nezaplacení.

Možností, jak odjet do světa „dobrovolničit“ je několik. Můžete jet do Asie, či Afriky humanitárně pomáhat – pomáhat se stavbou obydlí, v zemědělství, starat se o děti a nebo učit angličtinu. Pokud se Vám líbí třeba Karibik, jeďte tam a pomáhejte třeba v místním hostelu, kde budete pár hodin denně pracovat a oni vás za to ubytují a nakrmí.

Jestli vás nezaujalo ani to, tak jeďte do Kalifornie hlídat psa nějaké paničce, která vás za to taktéž ubytuje a vy můžete zkoumat krásy Ameriky.

Hledat můžete kdekoliv, nicméně mocným nástrojem na dobrovolnictví je www.workaway.info.

Vlastní business – podnikání

Jste absolvent, bez peněz a bez praxe? I pro vás je svět otevřený. Můžete se vydat do světa, poznávat a vydělávat peníze. O tom jsou všechny výše uvedené tipy. Nebo to celé můžete otočit, začít se věnovat svému podnikání a následně pak cestovat dle libosti za vydělané peníze, nikoli cestovat za nimi, za penězi. A v tom je rozdíl! Tu možnost volby máme všichni …

Komentáře

Rady a recenze
Kompenzace za zrušení či zpoždění letu
EXPO 2017 Astana
EXPO 2017 v kazašské Astaně
Rady a recenze
Ukažte přátelům, kde jste byli a kde budete