Wisla Letí Světem

Vzdálená exotika jménem Okinawa


Je to souostroví s dech beroucí historií. Ve druhé světové válce Japonsko o souostroví přišlo v takzvané bitvě o Okinawu. V soubojích zemřelo nad 110 000 Japonců a 12 000 Američanů. Pochopitelně souboje Amerika vyhrála a Okinawu osídlila. V roce 1972 ji však navrátila zpět Japoncům.

Konec konců, tohle je jen faktická historie, kterou se dočtete kdekoliv. Pojďme si nastínit, co na Okinawě můžete vidět dnes. V bitvě bylo takřka všechno zničeno, Japonci však dokázali ostrov znovu vybudovat. Dnes tam tedy můžeme najít moderní architekturu společně s historickými paláci, které se povedlo obnovit. Místo kam se s českou cestovou takřka nedostanete, přesto je to místo, které stojí za to navštívit.

Za zmínku stojí především palác Shurijo, který se tyčí nad hlavním městem Naha. Je z něj výhled do dalekého okolí a Okinawu máte jako na dlani. Jako pozůstatek po válce můžete navštívit obří památník za padlé vojáky, který je na samotném jihu ostrova, kde dobývání končilo.

Pakliže se rozhodnete procestovat celý ostrov, vydejte se nejprve na sever. Narazíte na několik velmi zajímavých míst a především krásnou přírodu národních parků v oblasti Kunigami. Nesmím zapomenout na krásné pláže a úžasné Churaumi Aquarium, které vám pak přiblíží svět oceánu. Nad hlavou vám tam budou proplouvat například velrybí žraloci, které jen tak někde neuvidíte.

Churaumi Aquarium Churaumi Aquarium Churaumi Aquarium Churaumi Aquarium Churaumi Aquarium

„Japonsko je země, kde i zedník chodí v uniformě. Úkaz kterého si nelze nevšimnout. Ať už to byl zedník, či traktorista, všichni měli precizně nažehlené montérky, zářivě čistou reflexní vestu a naleštěnou helmu. Všechny děti ve školách nosí stejnokroj. Řidiči autobusů pak vypadají spíše jako piloti letadel. Košile, kravata, pilotní čepice a bíle rukavice, bez kterých by se nedotkli volantu.“

— Letímsvětem.cz

Jak se na Okinawu co nejrychleji a nejlevněji dostat?

Nejlépe letadlem, překvapivě. Nejrychleji to jde s jedním přestupem v jihokorejském Soulu. Možností se ovšem nabízí více.

Pakliže budete hledat přímo spoj Praha – Okinawa, tak při troše štěstí můžete narazit na letenky i za cenu kolem 16.000 Kč. Nejnižší cena letenek však bude draze vykoupena pekelně dlouhými přestupy. Já osobně doporučuji hledat levné letenky do Soulu, Osaky nebo Tokya a následně pokračovat s některou z místních low cost společností. Za jednosměrnou low cost letenku do Okinawy se pak s cenou můžete dostat v přepočtu pod tisíc korun.

Peach Airlines No a pak nás seřadili před letadlo jako balíky a až jsme byli všichni, tak nás popoháněli megafonem do letadla Místo boarding pasu dostanete paragon a můžete jít na další strastiplnou cestu cargo terminálem

Tím se dostáváme k dalšímu tipu. Low cost letenky po Japonsku jsou levnější než ty na které jsme zvyklí u nás v Evropě. Takže když už budete na Okinawě, doporučuji využít možnosti zaletět se podívat na i na další ostrovy Japonska. Možností je spousta. Za sebe doporučuji navštívit například Tokyo, Osaku, Hiroshimu, severský ostrov Hokkaido anebo Nagano a zavzpomínat na pro nás tak významný rok 98.

Kde se ubytovat?

Co se služeb a ubytovnání týče, budete mile překvapeni, že jde o jedno z nejlevnějších míst Japonska. Můžete využít hostelů, kde vás ubytují ve smíšeném pokoji kolem 300 Kč za noc. Krásný tři hvězdičkový hotel pak seženete přibližně za 1.000 Kč na jednu noc.

Okénko surfaře

Japonská Okinawa skrývá několik parádních surfařských spotů. Shlédnout jejich kvalitu můžete na magicseaweed.com. Ovšem pozor, surfing je zde brán jako prémiový sport a tomu odpovídají i ceny půjčovného, které jsou zde na evropské poměry extrémně vysoké.

Jak se po Okinawě pohybovat?

Na ostrově bohužel nenajdete dobrodružství v podobě Tuk tuku nebo Jeepney jako v Jižní Asii. O zábavu se vám však postarají místní autobusy, ve kterých byste anglické nápisy hledali marně. Všechno je pouze v japonštině a není nikdo, kdo by vám pomohl s překladem.

Nadzemní dráha v Okinawě sdr Strojvedoucí nadzemní dráhy

TIP na dopravu: Když nastoupíte do místního autobusu, vezměte si lístek z automatu u dveří. Je na něm pořadové číslo cestujícího. U stropu pak najdete monitory s pořadovými čísly a cenou, která se odvíjí od toho, kolik zastávek ujedete. Když se pak rozhodnete vystoupit, tak před výstupem koukněte na monitor, kolik máte zaplatit a u dveří naházejte peníze do kasičky. Ovšem pozor, kasička sežvýká pouze drobné a nevydává.

Pro cesty po ostrově se vyplatí půjčení auta. Malou Mazdu seženete opět do 1.000 Kč. Po hlavním městě Naha určitě využijte nadzemní dráhu, ve které se výjimečně dočkáte i anglických nápisů.

Využil jsem také místní cestovku

Na výlet po ostrově můžu doporučit také místní cestovku. Super tip pro solo cestovatele, nebo ty kteří se bojí pravostranného řízení. Klimatizovaný autobus, nabitý program a japonský oběd v ceně. Jako extra bonus japonská průvodkyně, která sice neumí ani slovo anglicky, ovšem nezavře pusu a mikrofon v autobuse je její nejlepší kamarád. Paní se nám snažila vymluvit díru do hlavy, přičemž vy ji rozumíte pouze dvě slova a to konichiwa a arigato.

Celkový dojem z ostrova

Okinawa je parádní místo s ještě příjemnějšími obyvateli. Dobré jídlo a krásné počasí si užijete v naprosto čistém a bezpečném prostředí. Pokud tedy plánujete výlet za poznáním Japonska, tak ostrov Okinawa rozhodně nesmíte vynechat.

Komentáře

Wisla Letí Světem
Kyjev třemi slovy? Blízko, kontrast a levně – Značka? Čtěte a jeďte!
Wisla Letí Světem
Ruský Tokyo Drift před Moskevskou státní univerzitou
Svět letadel
Když vás aerolinky odbaví jako balík