Svět letadel

Jak se cvičí piloti dopravních letadel a proč se historie leteckých nehod neopakuje


Tento týden v Amsterdamu jsem měl možnost strávit celý den s budoucími piloty Boeingu 737. Jeden den je opravdu nic proti tomu, co musí piloti zvládnout během výcviku. Nejen, že stát se pilotem trvá několik let, při nástupu do aerolinek musí zvládnout ještě typovou zkoušku na daný typ letounu.

Konkrétně Boeing 737, je jedno z nejpoužívanějších dopravních letadel na světě. V Česku s těmito stroji letá společnost Travel Service nebo je můžeme potkat po celé Evropě pod společnosti RYANAIR.

Letiště Amsterdam Výcvikové centrum CAE Amsterdam

Průběh výcviku

Po 9 hod. ranní se scházíme v prostorách CAE Amsterdam. Výcviku se účastní 2 piloti a instruktor. Udivilo mě, že instruktor měl pouze 25 let, ale vzápětí jsem byl přesvědčn, že jeho zkušenosti byly více než dostačující. Ten člověk měl Boeing 737-800 zmapovaný zřejmě do posledního šroubku.

V 9:50 hod. začal předletový briefing, kde se probírali situace, které se budou nacvičovat během následujícího 4 hodinového letu na trenažéru. Briefing trval takřka hodinu a půl a přesto se i přihlížející člověk jako já nenudil.

V 11:20 hod. jsme se po krátké pauze přemístili rovnou k trenažéru letadla Boeing 737-800NG (New Generation). Před vstupem do trenažéru jsem byl upozorněn na nežádoucí situace, které mohou nastat během výcviku. Jedním z nich byla nevolnost. Znáte to, v letadle se během turbulencí dělá mnoha lidem zle, ovšem i to se dá zvládnout. Během lekce však sedíte 4 hodiny v turbulencích všeho druhu a i otrlý člověk může mít problém.

Simulátor Boeing 737-800 Simulátor Boeing 737-800 Simulátor Boeing 737-800

Po dvou hodinách létání v trenažéru je povinná pauza. Nejen proto, aby se piloti vystřídali na svých postech, ale je třeba se alespoň napít, aby člověk zvládl další dvou hodinovou porci „centrifugy“! Na závěr se pak piloti sejdou ještě jednou při debriefingu, kde proberou situace, které si nacvičili a co změnit pro příště.

Letecké nehody se neopakují

I když je letecká doprava nejbezpečnější na světě, tak i ta se bez nehod neobejde. Nehody nejsou časté a vždy je to souhra mnoha faktorů. Ač jsou letecké nehody mnohdy tragické, vždy z nich plyne ponaučení, čemu se vyvarovat pro příště.

mdemdemdeKabina simulátor Boeing 737-800

Všimněte si, kolikrát se opakuje stejná autonehoda, se stejným scénářem. A teď se poohlédněte za leteckými nehodami. Každá je jiná a to není náhoda. Piloti se o nich učí od rána do večera. Celý den se poukazovalo na určité nehody. Instruktor pilotům při letu stále připomínal, „Vzpomeňte si, co se stalo Air France, co se stalo Turkish Airlines“ a tak dále a tak dále. Všechny nehody jsou pro piloty učební pomůcka, tak aby se další nehoda odvrátila a nikdy neopakovala.

Komentáře

Svět letadel
HORKÁ NOVINKA! Praha – Dauhá již od 21. srpna 2017
Svět letadel
Ryanair to v Praze hodlá opravdu rozlétat
Wisla Letí Světem
Hike na Velkém Kavkazu – Gruzie 2016: Den 3