Rady a recenze

Kam na vánoční trhy v Česku


Pamatuji si už od mala, jak všichni básnili o vánočních trzích v Praze. Pak přišla doba, kdy jsem se jich mohl pravidelně účastnit a musím říct, že se mi líbily. Ovšem dnes tomu tak není, vánoční trhy v Praze se mi už doslova hnusí. Naštěstí však máme jiná města, která to dokáží zachránit.

Do Prahy za vánočními trhy už ne!

Ještě tak před třemi lety se mi na pražských trzích líbilo, ale už tomu tak není. Trhy jsou teď sice na každém rohu, ale ani jedny nejsou nikterak kouzelné, jak by měly být. Hlavním problémem jsou samozřejmě lidi, těch je na nich tolik, že atmosféra jde do kytek, jen co se rozhodnete projít a porozhlédnout se. Ovšem je to hold hlavní město. Praha se sice snaží návštěvníky evidentně rozprostřít, ale ne moc dobrou cestou. Trhy jsou sice všude, ale tím vznikají jen další a další místa, která ani zdaleka nepřipomínají kouzlo Vánoc. Tyhle nic neříkající tržnice tam prostě jsou jen aby byly.

Trhy nic nenabízí. Jasně, všude seženete „prdelník“ ve stáncích s nápisem „Czech Specials“, ale ono to vlastně ani není české, je to jen pitomé lákadlo na turisty. Ještě si pak představte třeba „Prdelník se zmrzlinou“ – no to už je úplná česká klasika, že? No ne, trdelníkem to nekončí. Svařák, punč, medovinu sice seženete, ale kvalita je fakt mizerná. Nenašel jsem ani jeden stánek, kde by tyto nápoje byly dělané poctivě. Z mnohých jdou navíc cítit fakt levné suroviny a to je hnus, když si k tomu připočtete tu cenu. Kromě těchhle věcí už na trzích neseženete vůbec nic. Maximálně nějakou veteš nebo párek v rohlíku.

„Na Staromáku jsme šli do stánku s medovinou (s pravou domácí). Objednali jsme si 4 kusy. Už když to pán nalíval, tak jsem mu řekl, že to má divnou barvu. Když jsem ji vzal do ruky, bylo to jako žlutá voda. Ptám se ho, co to je? – Pán s úsměvem odpověděl, že pravá domácí medovina. No, prdlačky přátelé, byl to hnus. Chutnalo to jak horký Jelzin Power, který jsme pili, když nám bylo 15. Litoval jsem, že jsem za tohle dal peníze. A takto má chutnat medovina na „Hlavních českých trzích?“

— naštvaný medovinopič

Kam za trhy vyrazit?

Olomouc

Jednu dobu se říkalo, že v Olomouci mají lepší trhy než ve Vídni. No, nemohu posoudit, prozatím jsem ve Vídni ještě nebyl. Každopádně trhy v Olomouci jsou opravdu super. Útulné a s opravdovými domácími výrobky a pochutinami.

Navíc v Olmiku můžete využít služby Ololodi, Ološlapu nebo se jen opít domácím Olopunčem. Všechno tohle vám pak zajistí praví Ololidi. No ne, fakt, jsou to super služby. Nebo ne? Věděli jste třeba vůbec, že v Olomouci můžete zažít plavbu lodí? Nebo se projet na „beerbiku“? Jasně, chápu, „beerbike“ je všude a je to pro turisty, ale v Olomouci je fakt vánoční a navíc s Olopunčem. – A POZOR! Tohle není PR článek, jen chci upozornit na super služby jednoho Oločlověka, který mi jednou pracovně vypomohl a uspořádal tak zdarma skvělou tour pro naše zahraniční blogery.

Brno

A teď Brno, jasně, to Brno, které nikdo krom Brňáků nemá rád. Ani já nejsem jeho skalním fanouškem, ale nevadí mi, jezdím tam rád. A vánoční trhy opravdu překvapily! Už pár let slýchám, že trhy v Brně jsou super, ale až letos jsem měl příležitost zajet se na ně podívat. Přijel jsem a nejen, že jsem viděl, ale přímo jsem koukal s otevřenou hubou.

Vánoční trhy v Brně jsou opravdová pecka se spoustou skvělých stánků, které nabízí fakt domácí produkty a mňamózní gastronomii. Na jídlo seženete samozřejmě i párek v rohlíku jako v Praze, ale krom toho strašnou spoustu dalších jídel od frgálů po perfektní „vánoční“ hamburgery.

Kvalita svařáku, punčů a medoviny se taky s Prahou nedá srovnat. Navíc disponují milionem druhů těchto skvělých nápojů. A to ještě nemluvím o Turbomoštu, protože to by mohla být kapitola sama o sobě. Troufám si však říct, že Turbomošt už je dobře známý po celé České republice a není třeba jej dál popisovat. Zajeďte si ale do Brna a vyzkoušejte je všechny, protože cokoliv jsem v Brně zkusil, přišlo mi domácí.

Brno je navíc dál před Prahou i v inovacích. Když si v Praze dát horký nápoj, dostanete jej do kelímku, který pak většina lidí odhodí na zem, protože se přes davy lidí nedostane ke koši. V Brně si ale s prvním svařákem koupíte i  vánoční kelímek, který pak můžete použít na všech místních trzích a když svou štaci skončíte, tak kelímek jednoduše vyměníte zpět za vaši investovanou padesátikorunu.

„Jeďte na trhy! Olomouc a Brno volají! Jo a Veselé Vánoce! „

— Lukáš Wisla

Komentáře

Rady a recenze
Únorový víkend v podhůří Alp – letecky za tisícovku
Rady a recenze
Athény letecky s Czech Airlines a ubytování v Best Western hotelu za 2.799,- Kč
Rady a recenze
Lowcost boom v letecké přepravě