Wisla Letí Světem

Porto – jednoznačně nejlepší město roku (+fotogalerie)


Uplynulý víkend jsem měl čas, tak jsem vyrazil na obhlídku Porta a Lisabonu. Bohužel jsem jako první zastávku zvolil Porto a tak Lisabon zůstal už jen v jeho stínu. Ovšem z dřívější návštěvy Lisabonu vím, že i ten je úžasný… Jen prostě portugalská dvojka vede a to na plné čáře.

Co je na Portu tak úžasného?

– Všechno!

Opravdu se mi tam líbilo a nenašel jsem jedninou výtku. Abych vám to teda ale přiblížil, tak jsem sepsal pár řádek o tom, co je tam tak hezkého.

Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, PortugalskoPorto, Portugalsko

Začal bych hned příletem. Nové, hezké, útulné letiště vás mile překvapí. Snad jen navigační šipky na metro a málo automatů na jízdenky vás rozhodí, ovšem nic co by se nedalo zvládnout. Metrem jsem se tedy dostal do centra. Příjemné na Portu (i Lisabonu) jsou ceny jízdenek. Je to stejně jako v Praze, a tedy na/z letiště se dostanete za normální MHD jízdné (1,80 EUR).

Když jsem z metra vystoupil v centru, na zastávce Trindade, zůstal jsem mírně v šoku. Dýchlo to na mě malým městem. Připadal jsem si jako někde v nějakém malém městečku na Moravě. Ovšem stačilo se vydat směrem k řece a vše se rázem změnilo. Tedy až na ceny… ANO, v Portu a vůbec v celém Portugalsku je hrozně levně. Je to vlastně taková Česká republika u Atlantiku.

Pak se procházíte centrem směrem dolů k řece, kouká na vás mnoho památek, historie a taky spousta místních restaurací, kaváren či pekáren. Například má první zastávka za uspokojením chutí a hladu byla v jednom malém bistru. Objednal jsem si kafe s mlékem, bagetku s vepřovým masem a typický portugalský dezert – „Pastel de nata“. Hádejte kolik jsem platil? – Pouze 2,90 EUR! A takhle levné je tam vše, od jídla, přes dopravu, až po ubytování.

Pastel de nata
Je typický portugalský dezert. Jedná se o koláčky z listového těsta plněné žloutkovo-smetanovým krémem. Jsou sladké, s trochou skořice a na povrchu je křupavá krusta. V puse se vám drolí rozpečené listové těsto. Hmm, úplně se nad tím rozplývám. Za víkend jsem takových koláčků spořádal nejméně deset. Nejlepší je pak varianta s čokoládou, hehe. A pokud do Porta zvolíte cestu s portugalskými aerolinkami TAP Portugal, určitě je ochutnáte už na palubě letadla, neboť je servírují na každém letu.

Porto, Portugalsko

Zdroj: Wislova natapedie

V centru je pak spousta uliček a zákoutí, kde se stačí jen procházet a vždycky se na vás něco usměje. Když dojdete k řece, tak zůstanete stát s otevřenou pusou, protože od řeky jsou ty nejlepší výhledy. Nejslavnější památka, most Ponte Luís I je opravdu krásná a obě nábřeží stojí za to. Hlavně v noci! Nábřeží na straně centra, Cais da Ribeira je v noci opravdu živé, krásné a hlavně nemusíte mít obavy, že vás v prvním podniku připraví o celou výplatu. Ceny i v centru jsou opravdu příjemné. 

Na druhé straně řeky jsou vinárny a degustační místnosti snad všech značek portského vína. Já tentokrát nešel za lokály, ale vybral jsem si největší budovu na nábřeží a to vinárnu známého portského – Porto Cruz. Čtyřpatrová luxusní budova nabídne showroomy s degustacemi vína (degustace s výkladem tří vín pouze 7,50 EUR), výstavu soch, luxusní restauraci a na střeše je sky lounge 360°, odkud je opravu krásný výhled na celé město a sklenička portského stojí jen 2,50 EUR.

Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko

Zkrátka a dobře, Porto je super! Pro mě jednoznačně nejlepší město roku, možná i Evropy. Když se nad tím tak zamyslím, určitě se tam vrátím! A vy, pokud plánujete cestu, tak doporučuji alespoň 3 noci. Je tam toho opravdu dost co dělat. I okolí města je pestré. 5 km vzdálené pobřeží Atlantiku je opravdu krásné. Jenom si dejte bacha, ať vás z místního mola nesmetou obří vlny, když se budete koukat na západ slunce.

Ir para a Porta!

Porto, Portugalsko Porto, PortugalskocofPorto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, PortugalskoPorto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko Porto, Portugalsko

Komentáře

Wisla Letí Světem
Vzdálená exotika jménem Okinawa
Wisla Letí Světem
První let s Dreamlinerem a málem i první nouzové přistání
Wisla Letí Světem
20 hodin v Bogotě