Novinky

Roaming brzy končí, od června budeme volat v EU zadarmo


Už delší dobu je mediálně známo, že od června končí roaming. Ano, je tomu tak a to díky novým zákonům Evropské Unie. Deadline, kdy s novými podmínkami operátoři musí přijít, je 15. června, ovšem někteří operátoři začínají už dřív.

Je to skvělá zpráva pro všechny cestovatele. – V Evropské Unii budete volat a surfovat, jako v Česku!

Ve své podstatě tomu tak bude. Ve zkratce řečeno, volné minuty, sms i volná data budete moct čerpat jak doma, tak v zahraničí. Pokud volné minuty přečerpáte, bude vám účtován poplatek dle vašeho regulérního tarifu. Průser nastane tehdy, pokud máte volné minuty jen do vlastního operátora. Tohle se do roamingu zadarmo nepočítá a za takové volání si zaplatíte.

Nic ale není zadarmo

To by bylo, kdyby jste dostali něco výhodného jen tak. Ani v případě „Evropy bez roamingu“ se to bez špatností neobejde.

  1. Například ti, co mají jen datové simkarty do svých tabletů, o roaming přijdou úplně. Prostě vám internet na tabletu poběží jen v Česku a v zahraničí vám už nikdy nepojede.
  2. Koumáci, které teď napadá myšlenka, že si do Česka přivezou třeba levnější polskou simku, jsou také v háji. Jejich rodina a kamarádi z Česka jim nebudou volat v rámci roamingu, ale přes „Volání do zahraničí“, které je řádně zpoplatněno.
  3. Narazí i ti, kteří budou mít v telefonu více simkaret z různých zemí, aby ušetřili. Operátor pak může sledovat, kde se vaše simkarta nachází. Pokud jí tak budete trvale používat v zahraničí, může vám operátor roaming začít účtovat postaru. Ještě se neví, jak to přesně bude, ale takovými spekulacemi se už hemží internet. – Byla by utopie, aby měl Čech v Česku levný provoz telefonu… tak uvidíme.

Pozor na finty se smlouvou u O2

Minulý týden jsem se rozhodl přejít k jinému, virtuálnímu operátorovi. U svého O2 jsem si tak zažádal o kód potřebný k přenosu čísla k jinému operátorovi. Samozřejmě mě na zákaznické lince přemlouvali abych zůstal. Paní mě ovšem ohromila. Nabídla mi nejdražší O2 tarif FREE Evropa za 649 korun (místo 1 699 korun). Tento tarif má nějaké volné minuty a data v zahraničí, což bych uvítal. Sleva na tarifu víc než 1000 korun se mi ale zdála divná.

U nového operátora mám platit 349, takže jsem si říkal, že 300 korun za volné minuty a nějaké data v EU jsou pohoda. Paní mě tedy přemluvila. Naštěstí, jsem pak přišel na to, proč byla paní tak velkorysá a dala mi 1000 korun slevu. Těsně před ukončením hovoru mi paní řekla, že jsem tímto rozhovorem podepsal novou smlouvu na dva roky. Takže bych se vlastně upsal k tarifu FREE Evropa za 649, přičemž od června budu mít FREE Evropu klidně i za mých 349.

Je krásné, jak se operátoři snaží na poslední chvíli ještě střelit tyto absurdnosti. A věřím, že je bohužel hodně lidí, kteří tyto tarify právě podepsali! 

fake tarify

Komentáře

Novinky
Zítra ráno se probudíme v Gruzii
Novinky
Buďte s námi každý den v Keni – Sledujte Facebook Letímsvětem.cz
Novinky
JE S NÁMI KONEC? – Celý film dostupný na Letímsvětem.cz