Rady a recenze

Co je potřeba vědět před životem v Barceloně? Ať už jde o práci, studium, či Erasmus+


Již déle jak měsíc působím ve španělské Barceloně na pracovní stáži Erasmus+. Na počátku jsem si mohl vybrat zemi i město, kde budu chtít svou stáž absolvovat, vyhrála to však Barcelona. Kdysi dávno jsem zde byl na školním výletě a už tehdy jsem si říkal, že bych zde chtěl pár měsíců zkusit žít.

Volba to rozhodně nebyla špatná. Jsem zde spokojen, ale jako každé nové místo pro život, i Barcelona přináší úskalí, které je třeba po příjezdu vyřešit. Sepsal jsem proto pár tipů, které vám život v Barceloně mohou pro začátek ulehčit.

Začnu transportem, sháněním ubytování, zdůrazním taky čemu se vyvarovat a skončím samozřejmě u zábavy. Chtěl bych taky upozornit, že za nic z doporučených věcí jsem nedostal zaplaceno, jen je sám využívám a rád bych se o to podělil s dalšími.

Barcelona, Španělsko

Transport

Odlety z Prahy nejsou jediným východiskem

Pokud jste pražan, tak je pro vás samozřejmě jasná volba odlet z Prahy. Každý den lítá mezi Prahou a Barcelonou 1 až 3 spoje (záleží zda je letní či zimní sezóna). Spojení zajišťují české společnosti Czech Airlines a SmartWings nebo španělský Vulenig.

Moraváky, především ty ze severu, bych poslal na odlet z Katowic nebo Krakova. Tyto letiště jsou mnohem blíže než to pražské, tak ušetříte čas i peníze. Nejlépe se tam jede autem díky dálničnímu spojení z Čech až před letištní terminály. Tak poproste ať vás někdo zaveze, když jedete na dlouho. :-)

Z Katowic můžete letět přímým letem provozovaným společností Wizz Air, z Krakova vás do Barcelony doveze Vueling.

Pokud už v Barceloně jste a chcete si třeba jen zaletět na víkend domů, tak můžete využít nových leteckých spojení Ryanair. Letenky jsou jedny z nejlevnějších ze všech, ale mají úskalí. Jedná se o lowcost s přestupem. Pokud by jste tedy letěli s odbaveným zavazadlem, museli byste si jej zaplatit 4 krát, na každý let zvlášť.

Když pominu Prahu, tak je nejlepší spojení do Brna či Ostravy. Do Brna můžete letět s přestupem v Londýně. Cestování do Ostravy je ještě výhodnější a krom Londýna můžete využít přestupu i v italském Bergamu.

Rady a tipy k letenkám
  • Vzhledem ke spoustě možností pro odlet, doporučuji použít vyhledávač letenek Skyscanner.
  • Pokud letíte na delší dobu a potřebujete odbavené zavazadlo či více, doporučuji se podívat také po leteckých spojeních s přestupem ve Frankfurtu, Bruselu, či Curychu. Společnosti Lufthasna, Brussels Airlines či SWISS mají mnohdy výhodnější letenky než Czech Airlines.
  • Letenky s Ryanair z Ostravy do Barcelony a zpět se dají pořídit i do 1500 Kč. Linka Ostrava – Bergamo má zavádějící ceny a letenky tak začínají na částce 265 Kč.
  • Pokud poletíte z Krakova, připravte si 20 zlotých na mýto (10 zlotých jedna cesta)

Doprava barcelonským MHD

Po příjezdu do Barcelony se neobejdete bez metra. Jedna přestupní jízdenka tak vyjde na 2,15 EUR. Pro ty co se rozhodli v Barceloně bydlet, tak je nejlepší zakoupit tříměsíční jízdenku:

  • do 25 let – T-Jove – 105 EUR/90 dní
  • nad 25 let – T-Trimestre – 142 EUR/90 dní
TMB, Barcelona
Doprava z/na letiště

Aerobus Nejpohodlnější, nejrychlejší a zároveň nejdražší volba. Doba jízdy 30 až 45 minut, cena 5,95 EUR

Metro – Na letiště je vybudované moderní metro, ovšem dráha je postavená tak nesmyslně, že je doba jízdy mnohem delší než autobusem. Jízdenka stojí 4,50 EUR, takže toho moc neušetříte.

Vlak – Jezdí pouze z Terminálu 2, ale dá se na něj použít normální jízdenka na MHD, respektive také jízdenka T-10.

Bus 46 – Je podobnou alternativou jako vlak. Dostupnost je sice horší, ale můžete využít klasickou jízdenku, či T-10. Autobus odjíždí z Terminálu 1, 2 a jede na Plaza Espanya, odkud je možnost přesednout na metro, či jiný druh dopravy.

Ubytování

Nejlépe se ubytování shání skrze Idealista.com

Ubytování je asi největší oříšek při životě v Barceloně. Je zde spousta nabídek na ubytování, ale poptávka je čím dál větší. Také je zde spousta serverů poskytující ubytování, spolubydlení atd., ovšem většina si říká o poplatky za zprostředkovávání (vesměs 20% prvního nájmu). Nejlepší volba při hledání bydlení/spolubydlení je server Idealista.com. I toto má však své zásady:

Zásady při hledání ubytování – Idealista.com
  1. Vyberte si oblast, kde chcete bydlet a zažádejte si o zasílání nabídek na mail.
  2. Nabídky jsou hned pryč, proto hned reagujte a chtějte si domluvit schůzku. Toto má úskalí – je potřeba aby jste již byli v Barceloně.
  3. Na nabídky nepište mail… nikdy nedostanete odpověď. Zásadně piště na WhatsApp! Případně volejte, ale pokud tak pronajímatel chce, má to uvedeno v poznámce.
  4. Pokud se ubytujete, nebuďte vyděšení, že nikdo nechtěl podepsat smlouvu. Smlouvy na spolubydlení se dávají jen zřídka.
  5. Buďte obezřetní.
  6. Hodně štěstí s hledáním! :-)

Po příjezdu se ubytuj v hostelu a utíkej na prohlídky bydlení

Jak jsem již zmínil, ubytování je potřeba prohlídnout, než se nastěhujete. Vyvarujete se tak skrytým nepříjemnostem, které jsou při pronajímaní na dálku časté.

Já osobně jsem trávil čas v hostelu St Christopher’s Inns hned vedle hlavního náměstí Plaza Catalunya. Ubytování je tedy přímo v centru, za stejnou cenu jako vzdálené hostely – do 20 EUR/noc v četně snídaně. Výhod má hostel více: před dveřmi stojí ochranka – pocit bezpečí, pokoje na kartu, každá postel se dá zastřít záclonkou, uzamykatelný úložný prostor, restaurace s levnými nápoji i jídlem, součástí jsou obrovské společenské prostory, kde se určitě seznámíte a večer pak můžete strávit třeba u BEERPONG turnaje.

Barcelona, Španělsko

Tipy čemu se v Barceloně vyvarovat

Kapesní krádeže

Barcelona je spolu s Madridem nejšílenějším místem, co se kapesních krádeží týče. Místní zloději jsou opravdu špička v oboru a dokonce i já se stal obětí. O tom jak jsem se nechat připravit o mobil během 5 sekund se dočtete ZDE.

Nepracuj pro Španěly

Kohokoliv jsem slyšel, že pracuje pro místní firmu se španělským vedením, tak byl nespokojen. I já jsem se touto cestou vydal a hned první den jsem nechápal našeho španělského majitele společnosti – Chaos, nesrozumitelnost, neochota dělat inovace.

Výhodou je, že v Barceloně sídlí spousta mezinárodních firem, proto doporučuji práci pro tyto společnosti.

Nepij vodu z kohoutku… nebo pij a pak dej vědět, jak to šlo

Toto je věc, kterou se mi ještě nepodařilo rozlousknout. Stále nevím zda je místní voda pitná či nikoliv. Jsou zde jedinci, co vodu z kohoutku pijí, ale většina si vodu nosí z obchodu v osmi litrových kanystrech. Snažil jsem se dohledat info o místní vodě na Google. Některé stránky pak říkaly, že voda pitná je, jiné zase, že ne.

Udělal jsem tedy kompromis. Na vaření používám tu kohoutkovou a k pití mám kanystr!

Voda a plyn v historickém centru

Bydlím v historické části Barri Gòtic, kde je bydlení perfektní, ovšem narazíte na pár anomálií, které v Česku nenajdete. Více se dočtete v příspěvku ZDE.

Barcelona, Španělsko Bari GoticPropanbutan v BarceloněBarri Gotic

Whatsapp

Je zde nejpoužívanější aplikací pro komunikaci. Například, když vás někdo chce v Česku kontaktovat, zeptá se vás na telefonní číslo či e-mail. V Barceloně se vám řeknou: „Dej mi Whatsapp“, proto i vy ho musíte mít.

A teď je čas na zábavu

Vodafone karta

Při dlouhodobém pobytu se neobejdete bez španělské SIM karty. Obešel jsem tři operátory (Movistar, Orange a Vodafone). Nabídky jsou vesměs stejné ovšem Vodafone mě zaujal nejvíce. Pořiďte si SIM kartu #vodafoneyu – je bez jakékoliv smlouvy a tarif platí měsíc… Když pak data či minuty vyčerpáte dříve, stačí zajít na prodejnu a zaplatit další měsíc.

Více o cenách #vodafoneyu
  • YUSER – 1 GB, 20 min – 10 EUR/měsíc
  • SUPER USER – 1,5 GB, 50 min – 15 EUR/měsíc
  • MEGA USER – 2 GB, 100 min – 20 EUR/měsíc
Vodafone Španělsko

Neseď doma a běž cvičit

Barcelona není až tak velké město co se počtu obyvatel týče, ovšem je zde tolik žijících cizinců, že se to volnočasovými aktivitami jen hemží. První večer jsem strávil na místní pláži a zůstal jsem v údivu, kolik lidí zde kolektivně cvičí. Netrvalo dlouho a našel jsem si svou partu na cvičení.

Urban Gorilass

Mohu vřele doporučit. Za 36 EUR měsíčně máte v ceně 12 tréninků pod vedením trenérů v různým místech města. Zacvičíte si tak třeba na pláži za východu slunce nebo v olympijském parku, kde se v roce 1992 proháněli olympionici. Urban Gorillas

Urban Gorillas Fitness Urban Gorillas Fitness Urban Gorillas Fitness Urban Gorillas Fitness

Když na party, tak jedině s alkoholem zadarmo

Pokud jste v Barceloně v rámci studia či Erasmu, tak nesmíte vynechat místní Erasmus party. Jsou každý den, na různých místech a za různých podmínek. Stačí se přidat na Facebook stránky typu Erasmus Bcn by Shaz 2016/2017, atd. a dozvíte se KDE, KDY a ZA KOLIK se na párty dostat.

Tipy na párty
  • Párty v Barceloně začínají pozdě – bary se otevírají nejdříve ve 22 hodin.
  • Kluby své prostor zpřístupní mezi 23 – 24 hodinou.
  • Na většinu Erasmus party se dá dostat zadarmo, musíte se však odpoledne zaspat na GUEST LIST. To uděláte pomocí Facebooku – existuje spousta stránek, které vám nabídnou eventy přesně podle vašich představ.
  • Mohu doporučit Fashion Night in Shôko Barcelona – Když se zapíšete na požadovaný GUEST LIST a přejdete ve 22:30 hod., tak si do půlnoci můžete užívat sektu, vína a občerstvení zdarma.

Půjč si kolo, ať už na každodenní pojezd či pro zábavu

K dlouhodobému zapůjčení kola mi byla doporučena společnost Budget Bikes – mají prý různé slevy pro studenty k dlouhodobému zapůjčení, je však zapotřebí je kontaktovat.

K jednodenním výletům doporučuji využít půjčovnu Green Bikes Barcelona – za cenu 10 EUR/den je to opravdu příjemné. Za jeden den pak dokážete objet téměř všechny památky města.

Green Bikes Barcelona Sagrada Família Green Bikes Barcelona

Komentáře

Rady a recenze
Miláno – Levné letenky, kafe, ale bacha na to ostatní
Rady a recenze
Kolik času stačí na stopover v New Yorku?
EXPO 2017 Astana
EXPO 2017 v kazašské Astaně