Rady a recenze

Miláno – Levné letenky, kafe, ale bacha na to ostatní


Jak jsem psal v úvodu, nejlevnější a nejdostupnější letecký výlet pro Čechy je do italského Milána. Ceny letenek jsou opravdu minimální a ještě si můžete vybrat odkud poletíte. Nabízí se samozřejmně Praha a nově pár měsíců také Ostrava. Z Prahy se do Milána hravě dostanete za cenu kolem 400 korun v jednom směru. Z Ostravy vám 400 korun a nějaké drobné vystačí na zpáteční letenku. Jednosměrná letenka Ostrava – Miláno (Bergamo) vyjde na cca 215 korun (neboli 7 EUR). Tyto ceny jsou bezkonkurenční a pochopitelně lákavé, ovšem levné letenky neznamenají, že levně bude i v cílové destinaci.

Levné plusy a drahé mínusy Milána

S dovolením bych tedy začal drahými mínusy – kromě letenek je drahé téměř vše! 

  1. Cesta z letiště – Dnes už téměř ve všech větších evropských destinacích je cesta z letiště pomalu dražší než samotná letenka, a stejně tomu tak je i v Miláně. Z hlavního milánského letiště Malpensa vás jízdenka vyjde na 8 EUR, z Bergama pak 5 EUR na osobu. Miláno má ještě třetí letiště Linate, které je situováno v centru města a můžete využít MHD, nicméně z Prahy se na Linate dostanete pouze v létě se společností Alitalia, kde letenka rozhodně nebude stát pouze 400 korun.
  2. Ubytování – Člověk by si řekl, že jde pouze o nějaké Miláno, jenže i to Miláno je dražší než hlavní město Řím. S ubytováním na noc a cenou pod tisíc korun moc nepočítejte.
  3. Poplatky za servis v restauraci – V Evropě je již spousta míst, kde platíte za obsluhu. Více méně mi tento poplatek nevadí, nicméně bych čekal, že kvalita servisu bude odpovídat výši poplatku. Ty se pohybují od 1 do 5 EUR. Problém nastává, když si sednete na jednu skvělou kávu za euro a donese vám ji protivná obsluha, za kterou zaplatíte eura dvě.
  4. Pečené kaštany – Nevím jak vy, ale já pečené kaštany miluji… Ovšem totálně vás nas*re, když za pár kaštánků ti vydřiduši chtějí 10 EUR. Varny kaštanů tam seženete na každém rohu stejně tak, jako například v Portugalsku, ovšem v Lisabonu zaplatíte 5x méně za stejnou dávku… Smutné.

Ovšem, abych na Miláno jen neplival, najdete tam i levné a dobré věci. 

  1. Například MHD – To je opravdu levné a vlastně téměř srovnatelné s Prahou. Jedna cesta v milánském MHD vás vyjde na 1,5 EUR.
  2. Kafe – Jako všude v Itálii, i v Miláně si kdekoliv dáte lahodné espresso za pouhé euro. Ovšem… Nesmíte si k němu sedat, neboť pak připlatíte několikanásobek za obsluhu.
  3. Pizzerie PIZ – Najdete ji přímo v centru, nedaleko katedrály Narození Panny Marie. Jde o pizzerku, jejíž koncept vás dostane. Dělají jen 3 pizzy, 1 desert, 4 druhy vína, kafe a Limoncello. Vlastně i Prosecco, ale to snad ani neprodávají, neboť dostanete skleničku do ruky dřív, než vás pustí do restaurace. Což mi vlastně připomíná, že před restaurací stojíte tak 30 minut front než vás vůbec pustí dovnitř, ale to není žádný problém. Je o vás plně postaráno. Doslova vás na ulici nalijí Proseccem, dostanete kousky pizzy a čekáte. Po usazení vás naládují parádní pizzou, dezertem a vínem. Při placení nesmíte odmítnout panák Limocella, protože když dáte najevo, že vám chutná, dostanete další a pak zase další.
    No, a za celou tuhle parádu nezaplatíte více než 20 EUR… Není to paráda?
Pizzerie PIZ Pizzerie PIZ

 

Stojí eurovíkend v Miláně za to?

Když shrnu ty ceny a vlastně i fakt, že v Miláně toho zas není tolik k vidění, tak přece jen má něco do sebe, navíc v kombinaci s levnými letenkami bych za sebe mohl Miláno doporučit. Ne však na dlouho. Myslím, že jedna noc v Miláně bohatě stačí a krásně s ním vyplníte volný víkend – pátek si užijte doma v Česku, v sobotu ráno se vydejte na letiště, dopoledne si po hodinovém letu zajděte na kafe a italskou zmrzlinu, večer si skočte na italské těstoviny a víno, noc si užijte v některém sice drahém, ale krásném hotelu, a je tu neděle, kterou strávíte památkami a pizzou třeba v pizzerii PIZ.

Kam vlastně letíte? Do Milána? – NE.
V Miláně jsou tři letiště a vždy je dobré vědět kam letíte, protože kromě letiště Linate jsou ty dvě další vzdálená přes 50 km od Milána. Z Ostravy se dostanete do Bergama, co že je vlastně úplně jiné město, ale taky stojí za návštěvu a v Miláně jste autobusem za hodinu a něco. Z Prahy si můžete vybrat kam poletíte, dostat se můžete na všechny tři letiště.

Z Linate jste v centru prakticky hned, z Malpensy či Bergama vám cesta do centra Milána potrvá tak hodinu až hodinu a půl.

Milano Milano Milano Milano Milano

Komentáře

Rady a recenze
Únorový víkend v podhůří Alp – letecky za tisícovku
Rady a recenze
Pár cenných rad na první cestu do Bogoty
EXPO 2017 Astana
EXPO 2017 v kazašské Astaně