Rady a recenze

Únorový víkend v podhůří Alp – letecky za tisícovku


Když se vydáte z Prahy do Milána, doletíte na letiště Malpensa, které je vzdáleno 50km od centra města. Letiště má sice dobré vlakové spojení s městem, nicméně my do Milána nepojedeme. Využijeme polohy letiště a vydáme se na opačnou stranu. Jezero Lago Maggiore bude naším cílem, které je paradoxně blíže než samotné Miláno. V jezeře se v únoru sice neokoupeme, nicméně svou polohou je atraktivnější než zimní město.

Laggo Magiore je druhé největší Italské jezero, které na severu zasahuje až ke švýcarským alpám.  Jak je tedy zřejmé, nebude se jednat o euro víkend pro městské povaleče, ale součástí je zasněžená příroda a nějaký ten výšlap. Možností je hned několik. Například výšlap na švýcarský vrchol Monte Gambarogno (1 734 m.n.m.).

Jak se dostat až do podhůří?

Na první segment cesty využijeme akčních letenek od Easyjet. Rezervovat můžete na webu Easyjet. S cenou se můžeme dostat až na krásných 1 051,- Kč za zpáteční letenku pro jednu osobu. (Uvedená cena je při koupi zpáteční letenky pro dvě osoby.)

Easyjet: Praha - Miláno

„Ušetřete při nákupu letenek u Easyjet! Pokud vás letí více, kupte si skupinovou letenku. Sleva začíná již při koupi letenek pro dvě osoby.“

— Letímsvětem.cz

Po příletu navazuje přímé vlakové spojení, kterým se dostanete až k městu Luino (linka R21), které se nachází na severu italské části jezera. Jednosměrná jízdenka pak vyjde na 6,10 € a ve vlaku strávíte 1 hodinu 25 minut, což není o moc déle, než při cestě do Milana. Více informací oficiálním webu.

Pro cestu do Švýcarska ve městě Luino přesednete na spoj S30. Vydat se pak můžete do města  Gerra (Gambarogno). Cesta trvá pouze 20 minut. Bohužel se jedná o švýcarské vlaky, takže je cena trošku vyšší. Konkrétně 3,80 CHF, což je necelá stokoruna. Město Gerra pak může být výchozí stanicí pro výšlap na vrchol Monte Gambarogno. Více informací webu na sbb.ch.

Ubytování

K bytování výhradní doporučení nemám. Na Booking.com je ubytování nespočet. Pokud vás cestu bude absolvovat více, na Airbnb doporučuji pronajmout apartmán. Cena pak může být kolem pětistovky za osobu na noc.

Linka vlaku R21 vyjíždí z letiště a zastavuje v každém městečku na východním břehu jezera. Ubytování proto můžete zvolit kdekoliv. U výběru ubytování bych se zaměřil samozřejmě na cenu a na nabídku wellness v konkrétních městech. Po náročném výšlapu se bude určitě hodit.

TIP: Ve městě Laveno můžete využít trajektu, který vás doveze na západní stranu jezera, do města Intra.

Kolik za vše teda zaplatíme?

Když vybereme výhodný termín na koupi letenek, kterých je v únoru několik, můžeme se s náklady na dopravu do Italského Luino dostat na 1 300,- Kč. Do Švýcarska se cesta o 200,- Kč prodraží. Nejlevnější ubytování seženeme za cca 500,- Kč na noc. Připočteme vstup na wellness, italskou večeři a eurovíkend v podhůří Alp je doma!

Komentáře

Rady a recenze
Co je potřeba vědět před životem v Barceloně? Ať už jde o práci, studium, či Erasmus+
Rady a recenze
Příští destinace: pláž, oceán a surfing
Rady a recenze
Mombasa, Keňa – Je to vůbec Afrika?