Rady a recenze

Mombasa, Keňa – Je to vůbec Afrika?


Již delší dobu jsem se chystal napsat tenhle článek, který vystihuje, jak je keňská Mombasa multikulturní a svým způsobem i šílená. Strávili jsme zde s přítelkyní pár dní a zážitků máme tolik, jako někde nenasbíráte za měsíc. Pohled na Mombasu v článku srovnávám s hlavním městem Nairobi a se zbytkem území Keni, které je prostě „klasicky africké“, kdežto v Mombase se podepsala kolonializace sama!

Když si člověk představí Afriku a nikdy v ní nebyl, tak má před očima černochy, horko, safari, pláže a chudobu. Alespoň nějak takhle jsem si to před prvním příjezdem já představoval. Po návštěvě Nairobi a dalších koutů Keni jsem zjišťoval, že se má představa od skutečnosti zase tolik nelišila. Změna však nastala po příjezdu do Mombasy!

Mombasa, Keňa, Afrika Mombasa, Keňa, Afrika

Aby se článek četl trošku lépe, dám Vám ty divnosti popořadě:

 1. První věc co vás na pohled po příjezdu do města zarazí, jsou tuk-tuky! Ty bych čekal někde v Asii, ale rozhodně ne v Africe, navíc, když v žádném jiném místě Keni jsem je ani jednou neviděl.
 2. Jsou zde dva druhy tuk-tuků. Jezdí zde jak italské Piaggio, tak ty klasické indické. Rozdíl je v tom, že chcete jet raději s tím italským, jelikož ten jede maximálně 60 km/h, kdežto ten indický si to valí přes 80 a to opravdu nechcete – „Smrt v očích“.
 3. V Keni žije přes 80 procent křesťanů, zbytek tvoří muslimové, původní náboženství a jen jedno procentu nevěřících, ovšem v Mombase je to přesně naopak – žije zde přes 80 procent muslimů a mezi nimi si to šine ten zbytek, křesťani atd. Ono by to bylo v pohodě, ale jste už několikátý týden v Africe, jste na něco zvyklí a pak přijedete do Mombasy a připadáte si jako v Arábii.
 4. V návaznosti na náboženství, je jasné, že všechny ženy tu chodí v burkách a chlapi klasicky v hábitech, což opět od afričanů nečekáte.
 5. Imrvére vás prudí modlitby, které slyšíte odevšad, protože všude jsou logicky mešity, které tady opět nečekáte. V některých uličkách jsem si připadal jako v počítačové hře Call of Duty… prašné, slunečné prostředí, rozbořené baráky, sem tam člověk v burce a do pozadí modlitby z ampliónů.
 6. Ve městě je přes 20 mešit, ale také katedrála a hinduistický chrám.
 7. Baťa – Napřed musím říct, že to byl opravdu borec, protože jeho boty se dodnes prodávají po celém světě a stejně tak je to i v Keni, kde je Baťa na každém rohu. Místňáci na nohou nosí buďto třusky anebo baťovky, pokud nejsou zrovna naboso! V Mombase vás zarazí pohled na prodejnu Bati a vedle toho plná mešita afričanů.
 8. Portugalské historické centrum, které je zde od dob kolonizace Portugalci.
 9. Najdete zde i kousek Evropské Unie, neboť portugalské historické centrum chátrá a Evropa chce svou památku uprostřed Afriky samozřejmě zachovat, tak zakázala jakékoliv přestavby a dejme tomu, že Keňanům Unie přispívá.
 10. Řekli byste si, že historické centrum, bude opravdu centrum, ale ne. Je to chudinská čtvrť, která je přes den prázdná a až na večer se zde sjedou místní z práce a podobně. Je to nejspíš díky špatné infrastruktuře, takže je to zde levné pro místní a nevhodné pro firmy a turistické zázemí. Nechápu tedy, do čeho zde ta EU ty peníze investuje.
 11. V polorozpadlé Mombase najdete i památku UNESCO, kterou je místní portugalská pevnost z dob kolonizace.
 12. Jen co vyjedete na sever či jih do přímořských oblastí, ocitnete se v Itálii, neboť všechny resorty patří Italům. Krom italských hoteliérů zde najdete také italské hosty, italskou kávu, italské pizzerie a v neposlední řádě jen italské zmrzlinárny. Dokonce i místní mluví jen svahilsky a italsky.
 13. Pláží je v okolí Mombasy spousta. Výhodou pak je, že jedna je u resortu a ta druhá je absolutně volná a tak můžete najít spoustu hezkých míst na relax a koupání v azurově čistých vodách.

Když to shrnu, tak je Mombasa opravdu zajímavým letoviskem, kde zažijete Afriku, ale také střípky Arábie, Indie nebo třeba Itálie. 

Mombasa, Keňa, Afrika Vasco da Gama - Afrika Mombasa, Keňa, Afrika Mombasa, Keňa, Afrika Mombasa, Keňa, Afrika

Komentáře

Rady a recenze
Kam se vydat po škole? – Nejaktuálnější možnost je do pondělního večera Nový Zéland
Rady a recenze
Co je potřeba vědět před životem v Barceloně? Ať už jde o práci, studium, či Erasmus+
Rady a recenze
Kompenzace za zrušení či zpoždění letu