Rady a recenze

Kompenzace za zrušení či zpoždění letu


Řada z nás už určitě zažila nepříjemnosti s aerolinkami v podobě zpožděného či zrušeného letu. Zajisté není o co stát, ale mnohdy na tom dokážeme vytěžit nemalou finanční kompenzaci

Existuje nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie č. 261/2004 a souvisejících právních předpisů, které stanovuje podmínky leteckým přepravcům při odškodnění v případě zpoždění, zrušení či přesměrování letu. Konkrétně se jedná o lety do/z území EU provozované leteckými společnostmi členských zemí EU (včetně Švýcarska, Norska a Islandu) a pro lety všech společností odlétajících z území některého z členských států EU.

Nárok na kompenzaci máte v následujících případech

  • Zpoždění letu, které je delší než 3 hodiny od plánovaného příletu linky.
  • Zrušení letu v případě, že Vás letecká společnost o této skutečnosti dopředu neinformovala. Může tak učinit nejpozději 14 dní do plánovaného odletu. V tomto případě pak nárok na kompenzaci nemáte. Pokud Vám bude nabídnut alternativní let, tak si musíte dát pozor na rozdíl v čase příletu od původního plánu.
  • Přesměrování letu, které způsobilo zpoždění příletu do cílové destinace.
  • Overbooking, znamená, že je v letadle více prodaných letenek než je míst k sezení. Toto se děje bohužel často a Vám se může stát, že se do letadla zkrátka nevejdete. Nabídnut Vám bude alternativní let a ve většině případů kompenzace v hotovosti přímo na letišti.
  • Snížení přepravní třidy, může nastat v případě overbookingu Vaší cestovní třídy a vybudete nucen cestovat v nižší třídě. V tomto případě máte také nárok na kompenzaci.

Výše kompenzace se odvíjí od délky vašeho letu

Délka letu Výše kompenzace
Do 1500 km 250 euro
1500 až 3000 km 400 euro
Nad 3000 km 600 euro

Ačkoliv jsou tato pravidla pro odškodnění nařízením Evropského Parlamentu, tak nárokovat si kompenzaci u leteckých přepravců je často dosti obtížné, i když na ní právo máte. Z těchto důvodů existují v česku společnosti, které Vám dokáži v tomto vyjednávání s aerolinkami pomoci.

„Než se rozhodnete využít, některou z těchto společností, aby Vám pomohli, tak se zkuste pro začátek snažit sami. Nebudete tak muset platit nemalý poplatek za vyřízení kompenzace a dokonce Vám aerolinka dokáže nabídnout i více, než jen peníze dle tabulky.“

— Letímsvětem.cz

V případě overbookingu se mohou částky lišit. Zejména snižovat v případě, že alternativní let bude s příletem do Vaší cílové destinace s menším než 3 hodinových zpožděním. Stejně tak bude částka nižší, pokud se rozhodněte v případě overbookingu dobrovolně do letadla nenastoupit. V takovém případě na výši kompenzace záleží na domluvě s dopravcem.

Více o řešení kompenzace v konrkétním případě s Delta Airlines a KLM v příštím článku.

Komentáře

Rady a recenze
Pár cenných rad na první cestu do Bogoty
Rady a recenze
Lowcost boom v letecké přepravě
Rady a recenze
Únorový víkend v podhůří Alp – letecky za tisícovku