EXPO 2017 Astana

EXPO 2017 v kazašské Astaně


EXPO neboli světová výstava. Rozlišujeme ji na dva typy. První je Světová výstava (World Expo), která se koná jednou za 5 let a druhá je Mezinárodní specializovaná výstava (International Specialized Expo), která vždy nese nějaké zaměření. Poslední Světová výstava se konala v roce 2015 v italském Miláně a příští bude hostit Dubaj ve Spojených arabských emirátech v roce 2020.

Letos se koná Mezinárodní specializovaná výstava v hlavním městě Kazachstánu, Astaně. Byla zahájena 10. června 2017 a potrvá až do 10. září 2017. Tento ročník nese název Energie budoucnosti (Future Energy).

Jaká je spojitost Světové výstavy a cestování?

Obrovská! EXPO je přehlídka průmyslu a kultury jednotlivých zemí světa. A jde opravdu o světovou událost. Letos na výstavě uvidíte prezentace ze 115 zemí světa, ale to jen díky tomu, že Specializované výstavy jsou vždy menší. Poslední „Velké EXPO“ mělo účast až 145 zemí světa.

Jak já říkám, EXPO je pro mě Olympiáda národů, kdy spolu soupeří lokální produkty a přírodně-kulturní bohatství zemí světa. Výhodou je, že je vše na jednom místě a vy tak můžete najednou poznat kultury ze všech koutů světa. Každý stát má svůj pavilon, kde se snaží co nejvíce nastínit výrobky a bohatství své země.  Můžete tak vidět nejlepší technologie světa, ale také prezentace krajiny a ve většině pavilonů, také okusit národní gastronomii.

Proč zrovna Kazachstán?

Konání výstavy v Astaně bylo rozhodnuto Mezinárodním úřadem pro výstavnictví a myslím, že můžeme být rádi, že se letos vybral právě Kazachstán. Máme hned o důvod víc vyrazit do této země bývalého Sovětského svazu.

Kazachstán je velice zajímavým státem s krásnou přírodou, která skrývá jak neosídlenou měsíční krajinu, tak sedmitisícové hory, ale také moderní města, jako je třeba právě Astana. Když si vezmete fakt, že Kazachstán je 34 krát větším státem než Česká republika s celkovým počtem obyvatel necelých 18 miliónů, tak si teprve uvědomíte na kolik přírody musíte při návštěvě této země narazit.

Návštěvou Kazachstánu tak můžete smísit hory, pouště, moderní město a k tomu výstavu Expo, kde poznáte dalších 114 krajin. 

Komentáře

Rady a recenze
Kam na vánoční trhy v Česku
Rady a recenze
Kam se vydat po škole? – Nejaktuálnější možnost je do pondělního večera Nový Zéland
Rady a recenze
Lázně v Budapešti byly těžké zklamání