Wisla Letí Světem

Mikrodovolená, aneb poznej Paříž za jedno odpoledne


O cestování jsem neustále mluvil, ale přitom pořád seděl doma. Zdálo se těžké, jen se tak sebrat a vydat se na cesty. Nemohl jsem tady přeci jen tak všeho nechat. Chodím do práce, snažím se budovat kariéru, o víkendech pak doháním studium. Loni jsem konečně našel způsob … Mikrodovolená!

Byl konec léta, práce spousta, další semestr na krku, já měl jediný den volna a plnou hlavu cestování, které se jevilo v nedohlednu. Napadlo mě někam letět. Vždycky jsem si přál ráno letět na druhý konec Evropy a večer trávit zase doma. Nejlepší volbou byla Paříž! Hodina a dvacet minut letu, ranní kafe, deci francouzského vína na palubě a pohodový den může začít. Škoda, že pak další hodinu strávíte v metru do centra. Nebylo to ale nic, co by mě rozhodilo. Potom co člověk vystoupí na stanici Saint-Michel a ocitne se před katedrálou Notre-Dame, tak na nepříjemnou hodinovou cestu metrem automaticky zapomene.

Paříž, Notre-damePaříž, Louvre

„Jsem tady a mám 8 hodin před sebou. Jak jen si je užít?“ Nic složitého. Jste v Paříži, bez jakéhokoli stresu běžného života, protože ten jste nechali doma. Vydal jsem se kolem břehu řeky Seiny k Eiffelové věži. Hodinová procházka a jsem tu. Na programu je další spousta věcí, které i v tom jediném dni nesmíte vynechat. Stihl jsem tedy skleničku vína před Eiffelovkou, čerstvý croissant v místní pekárně a dokonce nechyběla ani večeře v „místňácké“ palačinkárně. Za kterou děkuji, kamarádce Katce, která mě do ní pozvala.

Jeden den v Paříži však není jen o jídle a víně. Po parku Champ de Mars jsem prošel i druhou stranu břehu řeky Seiny. Potkáváte památník princezny Diany a v neposlední řadě také Louvre. Dalo by se toho stihnout mnohem více, avšak je zapotřebí se u každé památky taky trochu zastavit a porozhlédnout. Člověk pak také nesmí zapomenout na nějaké typické „selfie“, kterým může trochu poškádlit kolegy doma v kanceláři.

Kolik taková sranda stojí

Někteří si teď možná říkáte, jestli to taková jednodenní sranda vůbec vyplatí? A já Vám odpovídám ANO, opravdu to za to stojí a konec konců vás to ani nebude stát majlant, jak si možná někteří myslíte. Pravda, já měl výhodou cenu letenky, avšak když si podobnou mikrodovolenou naplánujete dopředu, tak při dnešních cenách se do oné Paříže můžete dostat za cenu okolo 1.500,- Kč – 2.000,- Kč za zpáteční letenku.

A co ostatní náklady? Minimální! Jen o něco málo větší, než kdybyste zůstali doma. Ale těch zážitků a pocitů, které si odnesete z podobného výletu, to je k nezaplacení.

Francie, Paříž, Eiffelova věžFrancouzské palačinky

Vezměme tedy v potaz, že máte štěstí a zpáteční letenku pořídíte za 1.500,- Kč, zpáteční metro Vás vyjde na 20€. Tímto jsme s náklady na dopravu u konce. Dále jevše na vlastním uvážení. Pořádnou francouzskou svačinu na celý den pořídíte kdekoliv: Croissant = 1€, láhev dobrého vína 4€, kus dobrého francouzského sýru 2€, láhev vody Perrier 1€ a svačina na celý den je připravena. Večeře v palačinkárně? Celé menu za 6€? V místní restauraci není problém. Hlavně nesmíte zapomenout na klíčenky ve tvaru Eiffelovky za 1€. Bez ní domů se domů nevracejte.

„Velmi rád bych Vám také doporučil našetřit alespoň 10€ a při cestě na letiště přikoupit několik kvalitní francouzských sýrů. Nicméně při mé poslední cestě z Francie mi byly při security kontrole všechny sýry zabaveny. Chlapík v uniformě si nedal vymluvit, že jde o gel s objemem nad 100ml.“

— Letímsvětem.cz

Celá mikrodovolená v Paříži vás tedy vyjde na 1.500,- Kč a 35€. Někomu se to může zdát za jednodenní výlet jako spousta peněz, ale zase ušetříte za ubytování a náklady s tím spojené. Domů se pak vrátíte spokojení jako z týdenní dovolené. Na tu pak můžeme vyrazit příště.

Komentáře

Wisla Letí Světem
20 hodin v Bogotě
Wisla Letí Světem
Jihovýchodní Asie za 96 hodin
Wisla Letí Světem
Pěti hvězdičkový luxus u Hard Rock Hotel Panama