Češka v Ugandě

Nádherné vodopády Sipi a buržoazní elektřina a tekoucí voda – Češka v Ugandě: 5. díl


Můj první víkend jsem se rozhodla vyrazit na výlet. O víkendech tady mám jakože volno, tak je třeba tento čas nějak cestovatelsky zhodnotit. V průvodci jsem si našla tip na skvělé vodopády jménem Sipi.

Můj knižní průvodce, kterého jsem dostala na Vánoce, mi doporučil vyrazit na vodopády Sipi. Problém byl, že plánovaná cesta na toto místo jsou 4 hodiny. Nakonec mi cesta zabrala hodin 5 a stála 20 000 šilinků (140 Kč). Hrozně mě baví ty jejich nízké ceny :-). Už v taxíku jsem narazila na průvodce, 26 letého studenta Jumu, který šprechtí perfektně anglicky a dokonce i bez toho afrického přízvuku, s kterým mám docela problém. Juma mi nabízí tři možnosti prohlídky a já si jako správný turista vybírám tu nejobsáhlejší z nich, která trvá asi 4 hodiny a zahrnuje prohlídku 3 vodopádů, kávové plantáže a menší hike za hezkými výhledy.

Z Juma se vyklube veselý a vtipný člověk s velkým přehledem o všem možném, provádí mě svým domovem a ukazuje mi dech beroucí výhledy na vodopády a okolí. Užívám si každou minutu a snažím se vrýt do paměti všechna ta kouzelná místa.

Když procházíme políčky domorodců, kde jsou banány, manga a papaya stále mě fascinují a Juma hází do placu fórek, že kdyby chtěl ohromit nějakou holku, tak jí koupí třeba jablko, což je tady vrchol exotiky a taky si za něj pěkně připlatíte. Vyfotíme spoustu fotek a já konečně nemusím žít chvilku s pocitem, že se mi vybije baterka v mobilu či foťáku a pak budu nahraná, jelikož mi Juma slíbil, že mi sežene na dnešní noc ubytko s elektřinou!

Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda

Den se krátí a my jdeme na poslední výhledový bod. Je tu fakt nepopsatelný klid a atmosféra toho místa se nedá nijak popsat. V ten okamžik trošku lituji, že jsem na objevování něčeho takového sama… No, konec melancholické chvilky, jsem hladová jak vlk, protože jsem od předešlého večera nic nejedla a akutně potřebuju sprchu. Sedneme na boda boda (taxi motorku) a jedeme na ubytko. Je to luxusní komplex vedle řeky a ceny jsou tady na Ugandu nechutně vysoké. Za postel na jednu noc v bungalovu, o který se dělíte s dalšími 4 lidmi, chtějí 56 amerických dolarů, překvapí však snídaně a tříchodová večeře v ceně. Kašlu na to, užiju si tedy aspoň chvilku luxusu. Udělám check-in, rozloučím se s Jumou, zaplatím mu 25 000 šilinků (175 Kč) za tento celodenní výlet a jdu si dát horkou sprchu. Rozplývám se blahem a jsem pod tou teplou vodou asi čtvrt století! Pak jdu na večeři, na kterou dostanu výbornou rajskou polévku, hovězí maso s už ne tak dobrými bramborami v jakési smetanové omáčce a zakončím to sladkým ovocem přelitým pudingem.

Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda

Spokojeně tak odcházím do bungalovu a asi mám navíc šťastný den, jelikož tu dnes nocuji úplně sama. Ráno mě čeká královská snídaně, při které začínám vnímat lidi kolem mě. Jsou to většinou postarší navoněné páry, které očividně naplní pouze to, že se projdou k vodopádům a zaplatí si výlet na pozorování horských goril. To je pro ně celá Uganda. Tohle jim nijak nezazlívám, každý z nás má jiné představy o poznávání nových zemí, ale já jsem v tuhle chvíli ráda, že mám možnost poznat i tu další stránku Ugandy a nahlédnout do každodenního života domorodců.

Cesta domů byla trošku komplikovanější než cesta tam, ale když jsem vystoupila z taxi v mém městě, naplnil mě rázem pocit hrdosti, že jsem to všechno sama a ve zdraví zvládla, což je pro mě pořád ještě nový pocit a přesně kvůli tomu jsem se rozhodla sem jet.

Patricie Švůgrová

Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda Vodopády Sipi, Uganda

Komentáře

Češka v Ugandě
Vím, že se do Ugandy vrátím! – Češka v Ugandě: 10. díl
Češka v Ugandě
Jak reagovaly děti na nové oblečení a hračky? – Češka v Ugandě: 3. díl
Češka v Ugandě
Sebevražedný rafting na druhé nejdelší řece světa Nilu – Češka v Ugandě: 9. díl