Novinky

Už za týden začínáme s cestovatelskými besedami pro školy


Jelikož Letímsvětem.cz není jen web o cestování, přidružili jsme k němu něco navíc. Když mě napadlo vytvořit tuto stránku, dělal jsem to z více důvodů. Tím hlavním však bylo, abych ukázal, že začít cestovat není vůbec složitá věc. Takže se snažím být inspirací pro ty, kteří chtějí s cestováním začít, ale neví jak… a, že vás takových je.

To, že někdo neví jak začít cestovat, na tom není nic špatného. I když já v tom problém nevidím, tak chápu, že někteří vidí spoustu překážek. Asi i proto není týden, abych od vás nedostal nějaký dotaz k cestování. Nejvíce se mě obracíte na pomoc při koupi letenek nebo máte i osobnější dotazy. Nejvíc se mi líbí otázka: „Kde na to beru peníze?“. No, upřímně ani takový dotaz mi nevadí. Takže na cokoliv se mě ohledně cestování ptáte, vždy rád zodpovím. Proto mě tedy napadlo vytvořit sérii cestovatelských přednášek.

Přednášky jsou cíleny na školy, především ty stření. A důvod? Jednoduchý. Vzal jsem si inspiraci hlavně z mých studentských let na střední, kde byla spousta možností vyjet do zahraničí a kolem mě bylo spoustu spolužáků, kteří třeba nechtěli jet na stáž (která byla zadarmo), protože mají přílete. Říkám, přítele, protože převážně holky měly tenhle problém. Což absolutně nechápu! Bylo jim 16 a řešily, že nemohou odjet na 3 týdny na stáž, protože si to nepřeje jejich přítel. Jako sorry, ale větší hloupost jsem neslyšel… a to i tehdy v mých šestnácti. Nejvíce mě pak pobavil příběh jedné spolužačky, která stáž odmítla hlavně z tohoto partnerského důvodu. Když jsme se ze stáže vrátili, tak už přítele neměla. No, nezabili byste ji? Jinak, jednalo se o mou nejmenovanou spolužačku, takže pokud si to právě čte, tak promiň Kamčo, ale ber to tak, že si pro mě byla jednou z inspirací k těmhle přednáškám. :-) A důvod? Nikdo ji tu blbost nemohl rozmluvit. Podle mě člověk v šestnácti letech absolutně nedá na rady své učitelky a domů k rodičům se spousta těchto rozhodnutí ani nedostane.

Já jsem se na střední škole a hlavně po ní rozhodoval hlavně na základě mých starších kamarádů. Viděl jsem u nich co už mají za sebou, čím si prošli a hlavně čeho nevyužili, protože byli mladí a „hloupí“. Snažil jsem se tedy využít těch věcí a rozhodnutí, které moji starší kamarádi neudělali a nakonec jich litovali. Tím je třeba taky velké rozhodnutí, co se sebou po střední škole.

Před studenty stojí rozhodnutí zda jít na vysokou školu, zda se usadit a najít si práci nebo jet nějakým způsobem prozkoumat svět. Rozhodnutí je velká spousta a bohužel učitel, podle mého názoru není úplně ten pravý člověk k inspiraci k rozhodnutí. Tím samozřejmě nechci nějak shazovat učitele, to vůbec ne, ale sami si vzpomeňte na vaši reakci, když vám váš učitel dával moudra. Já rozhodně taky nechci studentům dávat moudra do života, ale chci jim vyplnit místo, toho staršího kamaráda.

U mě vždy převažovala touha po cestování a chtěl jsem po škole vycestovat do zahraničí. Nakonec mě však okolí navedlo k tomu, abych začal studovat vysokou školu. Ta po prvním semestru bohužel skončila fiaskem. Odjel jsem tak do vysněného zahraničí, které mě hodně naučilo, přineslo výdělek a dodalo mi více sebevědomí při studiu vysoké školy. Napadlo mě tedy všechno zkombinovat a zkusit studovat, pracovat a cestovat dohromady. A povedlo se. Momentálně mám vystudovaného alespoň bakaláře, několik cestovatelských zážitků se šťastným návratem a k tomu nepřestávám pracovat.

Své budoucí přednášky jsem konzultoval s lidmi, kteří zastávají stejný názor, že cestování je důležité a rozhodně se člověk nesmí pouštět příležitostí, které mnohdy přijdou jen jednou za život. V tom mě utvrdila i ředitelka Vyšší odborné školy v Havířově, paní Čelechovská, která mi dala plnou podporu a zahájím tak na její škole svou první přednášku.

Všichni její studenti jsou tedy zváni na cestovatelskou besedu, která se bude konat v pondělí 5.12.2016.

Pro Hotelovou školu a obchodní akademii Havířov je začátek naplánován na 08:00 hod., Vyšší odborná škola Havířov bude začínat v 09:45 hod

Facebook Event pro Hotelovou školu a obchodní akademii Havířov

Facebook Event pro Vyšší odbornou školu Havířov

beseda hotelová škola havířov

Komentáře

Novinky
Od zítra spouštíme novou rubriku o životě Česky v africké Ugandě
Florbalová Šanghaj
Michael Blažík a jeho cesty za florbalem
Novinky
Jak dopadly včerejší přednášky v Havířově?