Wisla Letí Světem

Kyjev třemi slovy? Blízko, kontrast a levně – Značka? Čtěte a jeďte!


Byl to zase jeden z mých lehkomyslných nápadů a ejhle, zjevil jsem se na Ukrajině. Původně jsme do Kyjeva měli letět s kolegou, ale ten cestu musel zrušit, tak jsem ji zrušil taky. Jenže v neděli odpoledne jsem si uvědomil, že mám pondělí volné a v úterý mám práci až večer. Tak jsem se toho chopil, zajel domů pro pas, čisté ponožky a trenky. Po desáté večer už jsem seděl v letadle a pádil směr Kyjev. Dvě noci v téhle zemi sice rozhodně nestačí, ale dokážete si alespoň udělat obrázek o který se s vámi chci podělit.

Po necelých dvou hodinách přistáváme na letišti Boryspil 35 kilometrů od Kyjeva. Měl jsem trochu obavy, jak se v noci dostanu z letiště do centra, nicméně hned po přistání narážím na maršrutku, která po pár minutých vyrážela na hlavní nádraží. Na Ukrajině je krásné, že je tak blízko a přitom tak jiná. Už jen, že zde jezdí maršrutky a vůbec, hned když uvidíte to noční nádraží a ucítíte ten smrad, je to prostě jiné a hned máte pocit, že to tu musíte prozkoumat.

Vydal jsem se pěšky na hotel a musím říct, že noční Kyjev je krapet strašidelný

Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina

I když jsem nemohl najít vstup do hotelu, tak pokoj mě za tu cenu opravdu překvapil…

Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina

Bylo ráno a mě už nezbývalo nic jiného, než se vydat do víru velkoměsta! Nechtěl jsem stihnout za každou cenu všechny památky, chtěl jsem jen nasát trochu východní atmosféry. A musím říct, že to vám Kyjev určitě umožní. V Kyjevě nepoznáte, že je v téhle zemi válka, ale určitě se zamyslíte nad tím, jak to tady vlastně funguje. Je tady snad největší koncentrace luxusních SUV, co jsem kdy zažil. Zároveň, ale spousta lidí, co jsou rádi, že jsou rádi. Ukrajinská měna (hřivny) je tak levná, že už to ani levněji snad nejde. Tím se dostávám k hlavnímu gru celé Ukrajiny. Při těchto nízkých cenách vás hned napadne, že tady chcete žít. Věřte ale, že nechcete. Na celé Ukrajině je obrovský problém s prací. Když už nějakou práci Ukrajinci mají, dostávají za ní tak málo peněz, až to hezké není. V celém státě chybí kupní síla, snad jen v Kyjevě nějaká je. A tak si lidi vymýšlí vlastní byznysy a zdroje obživy.

Zdroj obživy Ukrajinců – Kavárny?

Jako zdroj obživy Ukrajinci považují leccos. V Kyjevě se uživí obchod s luxusními auty, ale taky podchody a vstupy do metra. V těch je tolik stánků a obchůdků, že máte pocit, jakoby jste se ocitli na tržnici. Frčí tady spousta trendů, které my už sotva pamatujeme, například stánek s vařenou kukuřicí, obchody „Vše za 30,-„ (tady vše za 10,-) a prodejnu kusovek, tedy paní, co sedí na židli a prodává cigarety po kusech. Dále třeba směnárenská licence, tu tady má snad každý. Dolary, Eura a Rubly vyměníte v obchodě s botami i v lékárně. Vůbec pak největší byznys je mít vlastní kavárnu, respektive alespoň stánek metr na metr, do kterého se vejde kávovar. To, že už pak i ten barista stojí venku, je jedno, hlavně, že může vařit kafe. Není ulice, kde byste v Kyjevě nenašli prodej kávy, prodává se opravdu všude. Asi tak, jak je pro Japonsko typické, že na každém rohu stojí nápojový automat s nealkem, tak v Kyjevě se odehrává kávová invaze. Myslím, že i strejda Nespresso podcenil svůj business plan, protože ten vám sice dá vlastní kávovar, ale v Kyjevě k němu dostanete i vlastního pikolíka.

Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina

Za celý den v Kyjevě sem nachodil 30 kilometrů. Krom bolesti nohou jsem ale spoustu věcí viděl, zažil a můj ukrajinský obzor se rozšířil. Završil jsem to pak na letišti, kde jsem potkal Čecha, který se vracel z putování Ukrajinou. Dozvěděl jsem se spoustu věcí o druhém největším ukrajinském městě Charkov, které leží ve válečné zóně. 

Ukrajina – Extra levné dobrodružství – Kolik co stojí?

„Ukrajina je blízko, přitom nám tak vzdálená. Je to země plná kontrastů, která má co nabídnout a navíc za bezkonkurenční ceny. Když hledáte luxus, na Ukrajinu nejezděte, ale když chcete poznat něco nového, kupte si letenku a nebudete litovat.“

— Letímsvětem
Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, UkrainaKyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina Kyjev, Ukraina

 

Komentáře

Wisla Letí Světem
Na jídlo a vodní dýmku do Moskvy
Svět letadel
Jak se cvičí piloti dopravních letadel a proč se historie leteckých nehod neopakuje
Wisla Letí Světem
Keňa s batohem za dva týdny „Co a jak bylo?“